Žij svůj život!

Colin MCRae rally

17. února 2008 v 9:46 | verunka |  ♥rally♥
Marcel "Strýček Skrblík" Čermák (s.strycek@seznam.cz)

Colin McRae Rally 3 je poněkud novější titul, vyšel asi před čtyřmi měsíci a proto by bylo dobré si tuto hru trochu představit. Série Colin McRae Rally je jednou s nejlepších rally na PC, stejně jako u Playstation série Grand Turismo dlouhou dobu kraluje, tak u PC her kraluje Colin McRae Rally. Zejména pak druhý díl série byl dlohou dobu považován za nejlepší a nejrealističtější rally a dle spousty fanoušků dosud nepřekonán. Jak to? Vždyť je tu přece trojka, třetí díl?!
Čtěte dál a dozvíte se, jak to tedy s Colin McRae Rally 3 je.

Nejen, že číslovka 3 značí třetí díl, ale i to, že hra se roztahuje na 3 CD! A to také značí to, že se nebude jednat o nějakou jednoduchou instalaci a tak nám nový díl spolkne něco přes 3 GB!!! Mimochodem Colin McRae Rally 2 zabíral kolem 600 MB. Ostatně všechny tři disky jsou jenom a jenom instalační. Díky své obří instalaci můžeme pak hrát hru i bez CD, což docela potěší.

Každé herní pokračování by mělo mít lepší grafiku, to už je u pokračování klasika. A i u třetího dílu není vyjímka. Modely aut jsou zpracovány do nejmenších detailů a sebemenší škrábnutí je na autě detailně vidět. Rovněž díky velmi realistickému modelu poškození můžete auto tak dorasovat, že z něj bude čtyřkolka :-) Nad grafikou a detaily tedy neohrnuji nos. Výběr rozlišení a úrovní detailů je také bohatý a efekt se hned pozná. Nejvyšší rozlišení s plnými detaily se doporučuje jenom těm, co mají pořádně našlapanej PC. Grafickou výjimku tvoří textury (diváci, stromy atd.), které se dají srovnávat s diváky v NHL 2000. Ale o nich přece hra není.

Hlavní náplní hry je mód pojmenovaný jako Šampionát, který se dělí na 3 sezóny. Každá má dohromady 6 rally různých zemí našeho světa. Zajezdíme si prašnou Australskou a Finskou, zasněžené Švédsko, horské serpentiny USA, skvěle technicky vypracované Japonsko, mýtické Řecko, království Velké Británie a další. Každá rally čítá ještě dalších 7 rychlostních zkoušek, z čehož ta poslední speciální na stadionech se utkáváte ve versus módu hry. Zdá se vám to složíté?

Celý Šampionát absolvujete s Colinem McRaem, spolu s navigátorem Gristem. Autoři nehleděli na aktuálnost a klidně nechali Rae, kde byl. Colin totiž těsně před vydáním hry přestoupil od stáje Ford tuším k Citroenu. Celé závody tak sice projedete za Colina McRae, ale pod značkou auta, s kterým už tento skutečný profík z Velké Británie nejezdí! Závody se skvěle jezdí, zejména pak v Japonsku - je to opravdový Hard-Core závod. Během těchto závodů se také vy, kterým vám to až tak nejde naučíte hru ovládat.

Za každou úspěšně čí neúspěšně dokončenou rally následuje příděl nových serepetiček do vašeho auta. Krom toho, v Šampionátu si zajezdíme jen s Ford Focusem, který se vám každou další sezónu upgraduje. O opravu auta se nyní nemusíte starat, můžete to klidně nechat na mechanicích, kteří opravu vždy zajistí. Za to úprav aut je ve hře nadbytek. Můžete korigovat, konfigurovat pneumatiky, pérování, řízení, brzdy a následuje spousta dalších upgradů, které se vám za již zmiňovaný Šampionát odemykají. Někdy takové pořádné bádání, prozkoumávání, testování a všelijaké štelování vylepší vozidlo k nepoznání a pečlivá práce znamená vítezství.
Mimo Šampionát si také zajezdíte v Rychlostních zkouškách, které se vám odemykají za splněné rally. Zde už si můžete z aut vybírat.

Vozidel v zatím posledním díle je celkem 25 - docela slušný počet. Z toho je 21 WRC (wé-er-céček) závodních a 4 netradiční (cheatové). Nechybí klasika jako Ford Focus, Fiat Punto, Citroen Xara, Subaru Imprezza ... Z minulého dílu se nám ztratil můj oblíbený francouzský Peugeot 206. Z netradičních (cheatových) tu máme Tank, Vznášedlo, Bugginku a stíhací letoun. Zajímavé povyražení autorů nemyslíte? Ale ono to povyražení něco stojí. Chamtivý Codemasters mají svoji telefonní infolinku, kde vám všechno sdělí, ale za hovor zaplatíte 2,5 Euro za minutu! A tak není divu, že se na Internetu dá stáhnout generátor cheatů, který vám veškeré informace ohledně cheatů podá zadarmo. Jenom si ho musíte stáhnout například na www.megagames.com. A pokud nejste kdejaký angličtinář, určitě si stáhněte češtinu z Internetu, jistě ji najdete.

Chybkou ve hře, tzv. třešničkou na dortu je špatný fyzikální model vozů. Např. Ford Focus léta do zatáček na asfaltce jako v zimě na sněhu nebo na prašných cestách. Dosti nereálné, ale budiž. Další drobností, kterou do teď nechápu je, proč do auta za několik desítek milionů mohu nacpat ošuntělé pneumatiky za pár desítek tisíc? ;-)

Osobně přiznávám, že mě nikdy předtím žádné rally, ani auta příliš nelákaly, ale po dohrátí hry jsem zcela změnil názor. Ale abych pravdu řekl, série NFS je mi sympatičtější. Hlavní podíl na konečném verdiktu má hlavně božská grafika, super tratě a možnost hry na jednom PC až ve čtyřech a to je teprve opravdová rally! Akorát některým může vadit nerealičnost, horší textury a velikost po nainstalování.

Typ hry: Sport - rally
Výrobce: Codemasters
Oficiální webová stránka: www.codemasters.com
Minimální konfigurace: Pentium IV 1 Ghz, 256 MB RAM, 64 MB VGA, 3 GB HDD
Rok vydání: 2003
Plusy hry:
- Velmi pěkná a detailní grafika
- Chytlavá a přitažlivá rally
- Skvěle navržené tratě
Mínusy hry:
- Hra na 3 CD a spolkne 3 GB HDD!
- Špatný fyzikální model
- Textury (diváci, stromy)
- Mírná opožděnost
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Pokud jsi tu byl tak klikni nebo neklikni ať zhruba vím jaká je tu návštěvnost!!!

klik!!!
neklik!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


(c) Vercza 2009